מחירי הנדל"ן: ירושלים של מעלה

בקרתא מסכמים את שנת הנדל"ן 2021 בבירה וצופים עוד עליות מחירים, אך מציגים גם אפשרויות השקעה לצד זיהוי הזדמנויות

אורן מסקלצ'י, מנכ"ל קבוצת 'קרתא', לשעבר סגן מנהל מרחב דרום בבנק מזרחי טפחות ואסף נבנצאל, מייסד 'כרמים', זרוע ההתחדשות העירונית של קבוצת 'קרתא', התארחו באולפן ערוץ 7 כדי לסכם את שנת 2021 בכל הקשור לנדל"ן ירושלמי.

אורן מסקלצ'י פותח ומספר כי לא בטוח שהתקוות הגדולות שניתלו בתכנית 'מחיר מטרה' יוכלו להתממש בבירה.

"אמנם 'מחיר מטרה' עוסקת גם בפריפריה וגם באזורי ביקוש, אבל יש שם מחיר מקסימלי של 23 אלף שקלים למטר ואחוז ההנחה לא יעמוד על יותר מ-20% מערך הדירה ועד 300 אלף שקלים. במצב כזה יש קיטון בהטבה לזוגות הצעירים בתכנית הזו. בתכנית קודמת, 'מחיר למשתכן' הזוגות הצעירים הגיעו להטבה של 700, 800 אלף ואף מיליון שקלים לדירה וכאן אנחנו מוגבלים ל-300 אלף שקלים. זה מוביל זוגות ללכת לפריפריה, ששם שלושת התנאים הללו מתחברים".

במצב כזה, לדעתו, לזוגות צעירים קשה מאוד להגיע ליכולת לרכישת דירה בירושלים. "מחיר דירה ממוצע צריך לעמוד על כ-2.3 מיליון שקלים. סדר הגודל של משכנתא שזוג צעיר יכול להתחייב לה הוא כ-1.3 מיליון שקלים עם החזר של כ-6,000 שקלים בחודש. זוג כזה נדרש להביא מיליון שקל מהבית. זה הון עצמי שלא קיים במעמד הביניים אלא איפשהו בעשירון העליון. האפשרות היחידה לקנות דירות חדשות בירושלים לזוגות צעירים זה רק דרך תכנית 'מחיר מטרה'. כשמנהל מקרקעי ישראל ישווק קרקעות במחיר מופחת ואז ניתן יהיה לקנות דירות שיגיעו למחיר של 1.6 או 1.7 מיליון שקלים".

"בערים הגדולות כמו ירושלים אין כמעט קרקעות פנויות ולכן מחירי הקרקע מאמירים וזה מתגלגל על רוכשי הדירות. כאשר אנחנו מחפשים להגדיל את תנופת הבנייה לא רק דרך קרקעות זמינות, פינוי בינוי והתחדשות עירונית זה העתיד", מוסיף מסקלצ'י.

אסף נבנצאל מתחבר אליו בנקודה הזו. "יש הבשלה גדולה מאוד בנושא של פינוי בינוי גם ברשויות וגם אצל הדיירים – כי כולם רואים תוצאות בשטח. אין היום חברה יזמית, כמעט מכל גודל בארץ, שלא מנסה לקחת נתח בהתחדשות עירונית. אנחנו רואים חברות ממרכז הארץ שבאות לכאן ומחפשות שותף ירושלמי ואנחנו פועלים יחד איתן בפרוייקטים בסדר גודל גדול מאוד וכחלק מקבוצת 'קרתא' אנחנו מובילים פרוייקטים שלנו עם אלפי יחידות דיור שיחודשו בשנים הבאות".

 

לדעתו, "יכול להיות שדווקא התחדשות עירונית תאפשר דלת כניסה לזוגות צעירים בירושלים. כי בסך הכל לקנות דירת שיכון קטנה בשכונה שהיא לא מאוד יקרה זוג צעיר מסוגל גם היום, כשהוא יודע שעוד כמה שנים היא תגדל ב-25 מ"ר במסגרת ההתחדשות העירונית. הרבה פעמים מתייעצים איתנו היכן כדאי לקנות דירות כאלה ואז הם עולים על הרכבת שמאפשרת להגיע לדירה חדשה בירושלים".

אורן מסקלצ'י מציע גם אלטרנטיבה. "לפני כמה חודשים נשאלתי לאן השוק הולך ואמרתי שהוא יעלה ברמה של בין 10 ל-15 אחוז וזה מה שקרה. זה לא טוב כי המחירים הללו מונעים מאנשים לקנות דירות. אני לא רואה שהמחירים הולכים לירידה, אלא רק לכיוון של עלייה בשנתיים הקרובות".

"עם זאת, מי שקיבל לחתונה 200 או 300 אלף שקלים ולא יכול לקנות דירה יכול להשקיע בתוך פרוייקטים ולעשות תשואה שתגדיל את ההון העצמי ותאפשר בסוף לרכוש דירה", הוא מסכם.

מאמרים נוספים

מאמרים

מחירי הנדל"ן: ירושלים של מעלה

בקרתא מסכמים את שנת הנדל"ן 2021 בבירה וצופים עוד עליות מחירים, אך מציגים גם אפשרויות השקעה לצד זיהוי הזדמנויות אורן מסקלצ'י, מנכ"ל קבוצת 'קרתא', לשעבר

Open chat
נשמח לעזור
שלום!
צריכים עזרה?
אפשר לשוחח איתנו כאן